Zbiorniki na deszczówkę

Zbiornik na deszczówkę pozwalają na znaczne oszczędności wody w ogrodzie, sadzie, rolnictwie. Zbiorniki takie umożliwiają magazynowanie i wykorzystywanie zebranej wody z deszczu, do prac rolniczych, sadowniczych jak i  podlewania trawy czy w gospodarstwie domowym. Dzięki temu nie musisz w tym celu używać wody, za którą przyjdzie Ci później zapłacić wysokie rachunku. Pojemne zbiorniki na deszczówkę, ustawione w prawidłowym miejscu, umożliwiają magazynowanie sporych ilości wody, co uniezależnia Cię od przerw w jej dostawach.

Zbiorniki na wodę deszczową - funkcje i dobór

Podziemne zbiorniki na deszczówkę mogą spełniać różne funkcje. Głównie, zbiorniki instaluje się w celu gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej dla domu, ogrodu lub wstępnej retencji dużych opadów deszczowych, co zapobiega i zabezpiecza nasza inwestycję przed zalaniem.

Przy doborze odpowiedniego zbiornika na deszczówkę należy kierować się kilkoma ważnymi zasadami:
Pojemność zbiornika należy wybierać poprzez obliczenie powierzchni zlewni, dopasowanie odpowiedniego współczynnika spływu oraz uwzględnienie wielkości opadów na danym terenie.


Pierwsza metoda obliczeniowa dla zbiorników

Jest to metoda określająca możliwy uzysk wody deszczowej, co może nam się przydać do doboru zbiornika do celów zagospodarowania wody deszczowej. (powierzchnia zlewni [mkw] x współczynnik spływu x średnio roczna ilość opadów w danej lokalizacji [mm/mkw] / 365 dni = średni uzysk dzienny).

Druga metoda obliczeniowa dla zbiorników

Druga metoda obliczeniowa dla zbiorników wstępnej retencji opiera się na maksymalnej ilości przepływu wody opadowej z danej powierzchni z uwzględnieniem jej współczynników spływu Qmax= powierzchnia zredukowana [ha] x deszcz nawalny [l/s*ha] , przyjmując że deszcz nawalny ok. 130 l/s*ha występujący w czasie ok 15 min.


Otrzymamy wtedy pojemność jaka zbiornik powinien przechwycić w celu zabezpieczenia przed podtopieniem. Wybór modelu zbiornika podziemnego do wody deszczowej także nie jest takie proste, gdyż należy wziąć pod uwagę kilka istotnych parametrów gruntu w miejscu posadowienia.

Znajomość poziomu wody gruntowej pozwoli nam uniknąć sytuacji wypchnięcia zakopanego zbiornika na deszczówkę w wypadku ich wysokiego stanu, a wiedza na temat rodzaju gruntu zniszczenia zbyt słabego zbiornika w przypadku gruntów gliniastych ruchomych. Warto także informacje na temat parametrów geologicznych wykorzystać do zaprojektowania przelewu awaryjnego, gdy znajdziemy się w sytuacji kiedy nie wykorzystamy wody zgromadzonej w zbiorniku a będzie się ona gromadzić przy okazji deszczu.

Produkujemy dwa rodzaje zbiorników na wodę przemysłową:
  • zbiorniki z tworzyw sztucznych zbrojone matą szklaną
  • stalowe pokryte tworzywem, zbrojone włóknem szklanym

Zbiorniki produkujemy według życzenia klientów na indywidualne zlecenie dopasowane do wymiarów obiektu zleceniodawcy.

Podziemne zbiorniki na deszczówkę

Zbiorniki na wodę deszczową mogą mieć różne pojemności. Występują w wariancie zbiorników naziemnych oraz podziemnych. Wymiary zbiorników są takie same jak na oczyszczalnie lub według życzenia klienta.

Zbiorniki na deszczówkę można wykorzystać do celów gospodarczych, idealnie nadają się do magazynowania wody deszczowej którą można użyć np. do nawadniania lub podlewania.

Średnie miesięczne sumy opadów atmosferycznych dla całej Polski: 6 tys. litrów / 100 m2 miesięcznie.

Zbiorniki akumulacyjne

Zbiorniki wody grzewczej mogą pełnić w instalacji c.o. różne funkcje, w zależności od swej pojemności i sposobu włączenia w obieg. Odpowiednio dobrane, zwiększają sprawność całego układu - poprawia się spalanie w kotle oraz dystrybucja ciepła. Spada też emisja zanieczyszczeń. Zaś niektóre instalacje, szczególnie z kilkoma źródłami ciepła (np. kocioł i kominek z płaszczem wodnym), w praktyce nie są w stanie dobrze pracować bez zasobnika wody grzewczej.

Zbiorniki na wodę przemysłową - ocieplane wewnętrzne i zewnętrzne 

Nasze zbiorniki akumulacyjne występują w wersji naziemne jak i  podziemnej.
Zastosowane w nich ocieplenie to mata szklana lub pianka.
Wykonane są ze stalowego płaszcza zewnętrznego z czarnej blachy, z blachy ocynkowanej lub nierdzewnej.
Wymiary i wyposażenie zbiornika według indywidualnych potrzeb zamówienia klienta.